Kompost – jak najlepiej go przygotować.
Zwięzły poradnik na temat zakładania ogrodowego kompostownika, kompostowania i nawożenia kompostem. Wyjaśniamy jak używać rozdrabniaczy gałęzi, odkurzaczy i dmuchaw do liści. Dowiesz się jak w ekologiczny sposób pozbyć się organicznych resztek z domu i ogrodu.
Kompost, kompostownik, kompostowanie, rozdrabniacze do gałęzi, aktywator kompostu, jak zbudować kompostownik, jak wybrać kompostownik, odkurzacze do liści, dmuchawy do liści, grabienie liści, naturalne nawożenie
15455
post-template-default,single,single-post,postid-15455,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-28.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15772

Kompost – jak najlepiej go przygotować.

Jesień do idealna pora na ogrodowe rewolucje – sadzenie, przesadzanie i cięcie. Robiąc te wszystkie zabiegi zazwyczaj wytwarzamy sporą ilość organicznych odpadów. Jeśli do gałęzi, starych korzeni i przekwitniętych pędów roślin jednorocznych dodamy jesienne liście, w naszym ogrodzie robi się spore zamieszanie. Wśród wszystkich pomysłów na unicestwienie zielonych odpadów bezkonkurencyjny jest dobrze przygotowany kompost.

Podstawową korzyścią kompostowania jest jego produkt, czyli darmowy, bogaty w liczne składniki odżywcze humus, stanowiący wyśmienity, ekologiczny użyźniający glebę nawóz do ogrodu. Dodatkowo, wraz z kompostem dostarczmy roślinom korzystnych mikroorganizmów, które podnoszą ich odporność na choroby grzybowe i szkodniki, ograniczając tym sposobem zużycie środków ochrony roślin, czyli tworzymy naszą ekologiczną oazę.

Jak zacząć kompostowanie?

Kompostownik, czyli pojemnik albo niewielki płotek, można zrobić samemu albo wybrać jeden z modeli dostępnych w centrum ogrodniczym. Najlepiej ustawić go bezpośrednio na ziemi, co ułatwia dostęp do niego dżdżownicom i innym dobroczynnym mikroorganizmom. Na dnie należy położyć  gałązki z odrobiną trawy dla poprawy odwodnienia, a potem warstwami układać wszystkie roślinne odpady jakie powstają w naszym ogrodzie. W bardzo suchych okresach konieczne może być lekkie podlewanie, ponieważ wilgoć jest niezbędna do szybkiego kompostowania. Pomocne jest też przykrycie, które łatwo wykonamy właściwie z czegokolwiek: drewna, skrawków folii czy starego dywanu. Na koniec trzeba pamiętać o mieszaniu kompostu co kilka tygodni za pomocą wideł lub łopaty. W ten sposób dostarczamy  niezbędny tlen, ale zabieg  ten można  pominąć jeśli stale dokłada się długie, grube trawy lub rozdrobnione gałęzie i suche liście.

Rozdrabnianie.

Odpady roślinne składają się głównie z węgla lub azotu. Utrzymanie równowagi pomiędzy jednymi  i drugimi jest kluczem do szybkiego kompostowania. Najogólniej rzecz biorąc, bogate w azot są zielone i miękkie resztki takie jak skoszona trawa, zielone liście, resztki owoców i warzyw, przekwitnięte kwiaty itp. Z kolei węgiel znajduje się w suchych liściach, zrębkach, wiórach i skrawkach papieru. Przy przygotowywaniu tej drugiej grupy materiałów nieocenione są rozdrabniacze ogrodowe. W dobrych centrach ogrodniczych można wybierać spośród przynajmniej kilku modeli, które łatwo dostosujemy do swoich potrzeb. Rozdrabniacze elektryczne lub spalinowe znacząco zmniejszają objętość gałęzi, a niektóre modele radzą sobie nawet z całymi bryłami korzeni jednorocznych roślin. Uzyskany w ten sposób mulcz o wiele szybciej ulegnie rozkładowi, a sterty gałęzi pozostałe po jesiennym cięciu nie będą zalegały na działce. Podobnie łatwo można poradzić sobie z górami suchych, jesiennych liści. Tu z pomocą przychodzą odkurzacze ogrodowe, które wyposażone w specjalne nożyki potrafią zmniejszyć objętość suchych liści nawet dziesięciokrotnie. Dodatkowo efekt można wzmocnić aktywatorami kompostu, które stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów rozkładających roślinne resztki. Aktywatory kompostu występują w postaci proszku lub płynu dodawanego do wyrzucanych odpadów.

Przygotowanie kompostu jest naprawdę łatwe i nie wymaga dużego wysiłki, a korzyści dla naszego ogrodu jakie z tego płyną są nie do przecenienia dlatego gorąco zachęcam do tej ekologicznej praktyki. Najlepiej zacząć już tej jesieni.