Jak rośliny oczyszczają powietrze?
Zwięzłe wytłumaczenie w jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze. Lista najlepszych roślin domowych oczyszczających powietrze. Jak radzić sobie ze smogiem w domu.
Domowe oczyszczanie powietrza, rośliny filtrujące powietrze, rośliny usuwające smog, rośliny oczyszczające powietrze, czy rośliny naprawdę oczyszczają powietrze, sansevieria, bluszcz, łosie rogi.
15461
post-template-default,single,single-post,postid-15461,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-28.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15772

Jak rośliny oczyszczają powietrze?

Jak rośliny oczyszczają powietrze?

Powoli, ale nieuchronnie zbliża się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim zwiększone zanieczyszczenie powietrza, z którym większość z nas próbuje sobie jakoś poradzić. Jednym z rozwiązań są mechaniczne filtry powietrza, które świetnie radzą sobie ze szkodliwymi pyłami. Problem w tym, że znaczna część otaczających nas toksycznych substancji występuje nie w formie pyłów, a tak zwanych „lotnych związków organicznych”, czyli gazów lub pary i z nimi filtry nie zawsze są w stanie uporać ponieważ ich trujące cząstki są zbyt małe. Najbardziej szkodliwe to: amoniak, ksyleny, formaldehydy, trichloroetylen i benzen. Już od samych nazw tych rakotwórczych substancji cierpnie skóra, a  okazuje się, że możemy je znaleźć w popularnej chemii gospodarczej, kosmetykach albo sztucznych tkaninach.
Na szczęście z pomocą przychodzi nam natura w postaci roślin, które łatwo możemy uprawiać w naszych domach. Zjawisko oczyszczania powietrza przez rośliny domowe jest na tyle istotne, że pod koniec lat osiemdziesiątych naukowcy z NASA przeprowadzili na ten temat obszerne badania potwierdzające ich dobroczynne właściwości. Okazuje się, że niektóre rośliny są w stanie w ciągu zaledwie doby oczyścić powietrze z toksyn nawet w 90%. Rośliny niejako wciągają toksyny przez aparaty szparkowe w liściach, a potem rozkładają je w glebie, za pomocą mikroorganizmów w korzeniach albo zwyczajnie je magazynują. Wystarczy tylko podlewać! Zero prądu i skomplikowanych urządzeń.

Ile roślin potrzeba aby skutecznie oczyścić powietrze?

Według ekspertów, żeby osiągnąć zmierzony efekt potrzebna jest minimum jedna średniej wielkości roślina (w doniczce o śr. ok. 15 cm) na każde 9 m2 pomieszczenia, czyli około dwie na przeciętnej wielkości pokój.

Jakie rośliny najlepiej oczyszczają powietrze?

W zasadzie wszystkie rośliny oczyszczają powietrze, ale naturalnie są wśród nich te mniej i bardziej skuteczne. Jeśli mieszkamy z kotem lub psem, koniecznie należy sprawdzić, czy wybrany przez nas okaz nie będzie szkodliwy dla pupila. Poniżej nasze rekomendacje:
•    Sansevieria – inaczej wężownica lub języki teściowej. Wyjątkowo wydajna oczyszczalnia, a przy tym niezwykle łatwa w uprawie.
•    Nefrolepis wyniosły – inaczej paprotka. Świetnie usuwa formaldehydy. Wymaga wilgotnej gleby i częstego zraszania liści.
•    Bluszcz pospolity. Neutralizuje benzen, formaldehydy i dym papierosowy. Bardzo dobry dla astmatyków i cierpiących na alergie.
•    Epipremnum złociste. Usuwa tlenek węgla i formaldehydy. Idealny na słoneczne stanowiska.
•    Skrzydłokwiat. Pochłania prawie wszystkie lotne związki organiczne. Mało wymagający.
•    Łosie rogi. Niezwykle ciekawa i oryginalna roślina. Łatwa w uprawie.
Niezależnie od tego, którą roślinę wybierzecie, pamiętajcie aby często z nią rozmawiać i puszczać jej dużo muzyki klasycznej lub jazzu.