Żywe kurtyny – jak uprawiać pnącza w ogrodzie.
W krótkim artykule wyjaśniamy jak najskuteczniej sadzić i uprawiać pnącza. Które pnącza nadają się do posadzenia jako osłona budynku, a które mogą zniszczyć elewację. Jak dobrać właściwą roślinę do stanowiska i co zrobić, żeby bluszcz stał się zielonym płotem.
pnącza, clematisy, wiciokrzewy, bluszcz, zielone płoty, jak wybrać pnącze, jak uprawiać
15445
post-template-default,single,single-post,postid-15445,single-format-standard,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-28.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-15772

Żywe kurtyny – jak uprawiać pnącza w ogrodzie.

Zarośnięte pergole i altany, zielone ogrodzenia i kwitnące ściany obecne są w architekturze i krajobrazie od zawsze. Kombinacja roślin pnących i budowli przynosi obopólne korzyści. My zyskujemy cień, osłonę od wiatru, intymny zakątek lub spektakl kwiatowych barw na nieciekawym ogrodzeniu, a pnącza nowe pola do ekspansji.

Chociaż próby utrzymania pnącza na konkretnej ścianie budynku lub kratce wprawiły w zakłopotanie niejednego ogrodnika, tak naprawdę nie jest to bardzo trudne. Sztuczka polega na odpowiednim doborze rośliny pod kątem sposobu w jakim wspina się w naturze. Do utrzymania się przy podporze pnącza używają: wąsów, które owijają się wokół podpory (np. winorośle), oplatających pędów lub liści (np. powojniki), cierni (róża lub bugenwilla) albo też pędów i korzeni czepnych (winobluszcz i bluszcz pospolity).

Jak dobrać pnącze do stanowiska?

Każdy rodzaj tych roślin potrzebuje nieco innego stanowiska. Pnącza z wąsami wymagają cienkich podpór wokół których mogą się owinąć (o średnicy do 1,5 cm). Dobrze sprawdzi się tu siatka o oczkach wielkości około 5 cm lub poziomo rozciągnięte linki, które nadają się idealnie również dla rośli o oplatających pędach i liściach. Ważne, aby stanowiska ciężkich i dużych roślin, wyposażone były w solidne podpory, które nie zawalą się kiedy pnącze nabierze znacznych rozmiarów. Przykładem może być Wisteria. Jej rekordowe okazy pokrywają powierzchnie nawet 2000 metrów kwadratowych.
Nieco bardziej kłopotliwe są rośliny cierniowe ponieważ nie potrafią wspinać się same. W miarę wzrostu ich pędy muszą być systematycznie przyczepiane do podpórek.
Ostatnia grupa roślin, czyli te obdarzone pędami lub korzeniami czepnymi w zasadzie nie wymagają żadnych wsporników i same „przysysają się” do prawie każdej powierzchni. Należy jedynie uważać, aby ich intensywnie rosnące pędy nie uszkadzały budynku.

Jak sadzić pnącza?

Pnącza sadzimy minimum 20 cm od podpory i 30-50 cm od wysokich ścian a następnie delikatnie przyczepiamy do podpory i co kilka dni doczepiamy nowe przyrosty. Robimy do to momentu, w którym roślina sama zacznie się wspinać, a kiedy rośnie za bardzo, przycinamy ją sekatorem.

Stare, angielskie, ogrodnicze porzekadło o pnączach głosi: „najpierw śpią, potem pełzają, a na koniec skaczą” ponieważ rozpoczęcie aktywnego wzrostu, niektórym gatunkom zajmuje nawet 3 -5 lat. Bez wątpienia warto poczekać.